Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 21:33

Zanokcica serpentynowa (Aspelenium adulterinum)

Należy do paproci i dorasta zaledwie do 25 cm. Najczęściej występuje w okolicach skał serpentynitowych (stąd jej nazwa) o dużej zawartości magnezu i niklu. Jej liście mają od 5 do 25 cm długości, pojedynczo pierzaste. Charakterystyczną cechą rozpoznawczą jest dwubarwna oś liścia. Jej górna część jest zielona, natomiast spodnia część jest brązowa. Zanokcica serpentynowa jest rośliną rdzenną, a powstała na skutek krzyżówki zanokcicy skalnej i zielonej. W Polsce jest zaledwie kilkanaście stanowisk zanokcicy serpentynowej, a część z nich znajduje się na terenie Gór Sowich.
Zanokcica serpentynowa (Aspelenium adulterinum)

Dziś istnieje jedenaście jej stanowisk aktualnych. Jednym ze stanowisk występowania zanokcicy jest teren Gminy Pieszyce (Kamionki) w Górach Sowich.  Na stanowisku tym notowano różne liczby osobników, w zależności od roku badań, co może świadczyć o fluktuacjach wielkości populacji. Ostatnie liczenie wykazało około 50 kęp. 

 

Informacja i edukacja 

 

Generalnie szeroka akcja informacyjna o poszczególnych stanowiskach (z dokładnym podaniem ich lokalizacji) nie jest wskazana. Zwiększona penetracja stanowisk oraz udostępnienie informacji o gatunku na szerokich forach publicznych, może spowodować przypadkowe lub umyślne zniszczenia w poszczególnych populacjach. Zdaniem naukowców i specjalistów działalność edukacyjna powinna polegać na informowaniu opinii publicznej o występowaniu w Polsce tak cennego gatunku.



Jednostki odpowiedzialne 

Dolnośląski Urząd Wojewódzki, Nadleśnictwo Miękinia Nadleśnictwo Świdnica, Nadleśnictwo Lądek Zdrój, Katedra Botaniki i Ekologii Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego, Urząd Miejski w Pieszycach. 

 



Podziel się
Oceń